Menu

Kto może udzielić pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Sierpień 8, 2018 - Biznes
Kto może udzielić pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to jedna z możliwości uzyskania szybkich pieniędzy na swoje cele biznesowe lub prywatne. Jest to bardzo ryzykowny sposób otrzymania pieniędzy, ponieważ zastawia się dom, mieszkanie, czy inną wartościową nieruchomość.

Są to okazje, aby otrzymać pieniądze w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Jednak prawo mówi o tym, że tylko banki mogą udzielać takich pożyczek, dlatego warto zapoznawać się z ich ofertą. Pożyczka powinna stanowić równowartość ewentualnej sprzedaży nieruchomości, tak aby klient wiedział, że zyskuje na takim procederze.

Pomocne mogą okazać się umowy podpisywane również u notariusza, a także akty własności o posiadaniu danej nieruchomości. Banki udzielają pożyczek pod zastaw nieruchomości na określony termin, dlatego należy je spłacać w ratach. Dopiero, kiedy sytuacja klienta jest bardzo trudna, a spłata jest niemożliwa, wówczas bank ma prawo odebrać daną nieruchomość. Najczęściej są to domy, mieszkania, a także grunty w dobrej lokalizacji, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Odebranie nieruchomości to ostateczność, ponieważ bank monituje sytuację klienta i wzywa do zapłaty wielokrotnie. Przed podpisaniem umowy o pożyczki pod zastaw nieruchomości, klient musi wiedzieć o warunkach umowy, oprocentowaniu, ratach oraz terminie. Jego zdolność kredytowa jest oceniana przez bank i badana sytuacja finansowa, zawodowa, a czasem nawet rodzinna.

Komu banki najchętniej udzielają pożyczek pod zastaw nieruchomości

Banki w pierwszej kolejności udzielają pożyczek pod zastaw nieruchomości osobom posiadającym zdolność kredytową. Zazwyczaj sumy są spore, dlatego okazanie samego dowodu tożsamości nie wystarczy. Klient musi wykazać, że pożyczki pod zastaw nieruchomości zostaną spłacone. Dodatkowo musi zgodzić się na okazanie wszelkich szczegółowych informacji o posiadaniu nieruchomości i jej stanie rzeczowym na dany dzień.

Oceny dokonuje rzeczoznawca i na tej podstawie oceniana jest wartość nieruchomości oraz wysokość ewentualnej pożyczki. Banki bardzo chętnie oferują swoje pożyczki pod zastaw nieruchomości osobom prawnym, biznesmenom, a także przedsiębiorcom różnych branż oraz tym, którzy pracują za granicą. Wynika to z faktu większych dochodów oraz zysków firmy, dzięki czemu i wysokość pożyczki jest wyższa. Mogą je również otrzymać osoby już zadłużone i tym samym mają okazję, aby spłacić swój dług o wiele szybciej. Warto brać pod uwagę swoją sytuację materialną, aby nie stracić przez to dachu nad głową.

W przypadku osób już zadłużonych bank ma prawo zwiększyć kryteria udzielenia pożyczki pod zastaw nieruchomości, ze względu na daną sytuację. Stąd też nie każdy otrzymuje pożyczkę od razu, a na pewno nie w każdym banku. Historia kredytowa powinna być pozytywna, tak aby nie budziła zastrzeżeń, a dodatkowym atutem jest posiadanie aktualnie jakichkolwiek stałych dochodów. Rozwiązanie to również jest pomocne podczas zakładania nowego biznesu, w sytuacji gdy bank nie może udzielić kredytu gotówkowego.

Pożyczki pod zastaw domu oraz innych rodzajów nieruchomości udzielane są przez Konsorcjum Finansowe. Analityk dokona niezbędnej wyceny nieruchomości – w ten sposób oszacowywana jest maksymalna kwota pożyczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *